26 feb 2026
Technologiebeleving in de ziekenhuizen: ECD/EPD en digitale communicatie
Hoe ervaren medewerkers technologie in de ziekenhuizen? Verdieping op basis van AZW-data over efficiëntie, kwaliteit, werkdruk en werkplezier.
Lees meer26 februari 2026 • Longread
Uit de AZW-longread over technologie in zorg en welzijn blijkt dat digitale toepassingen breed zijn ingebed in het werk, maar dat de effecten op werkdruk en werkplezier minder vanzelfsprekend zijn dan de effecten op efficiëntie en kwaliteit. Technologie verandert vooral het werk en de benodigde competenties, waarbij de opbrengsten sterk samenhangen met de manier waarop technologie organisatorisch wordt ingebed. Daarbij bestaan duidelijke verschillen tussen branches.
In deze two-pager zoomen we in op de geestelijke gezondheidszorg en laten we zien hoe medewerkers twee veelgebruikte technologieën ervaren: het elektronisch cliëntendossier (ECD/EPD) en digitale communicatiemiddelen. In de geestelijke gezondheidszorg blijken beide technologieën functioneel ondersteunend, maar verschillen zij duidelijk in hun effect op de werkbeleving.
Figuur 1. Profiel van twee meest gebruikte technologieën in de geestelijke gezondheidszorg
Het ECD/EPD wordt in de geestelijke gezondheidszorg vooral ervaren als een functioneel ondersteunend systeem. Een meerderheid van de medewerkers geeft aan dat het ECD/EPD helpt om efficiënter te werken (64%) en bijdraagt aan verbetering van de kwaliteit van zorg en ondersteuning (58%). Ook voelt een groot deel van de medewerkers zich voldoende in staat om met het ECD/EPD te werken (85%).
Daartegenover staat dat het effect op de werkbeleving beperkt is. Slechts 22% van de medewerkers ervaart meer werkplezier en 19% ervaart een vermindering van de werkdruk. Op deze punten overheerst een negatief beeld, met een relatief grote groep medewerkers die aangeeft dat het ECD/EPD het werkplezier niet verhoogt en de werkdruk niet verlaagt.
Figuur 2. Profiel ECD/EPD
Digitale communicatie (zoals beeldbellen, e-mail en chatten) laat in de geestelijke gezondheidszorg een duidelijk gunstiger profiel zien dan het ECD/EPD, al blijft het beeld ook hier gemengd. Medewerkers ervaren in hoge mate dat digitale communicatiemiddelen bijdragen aan efficiënter werken (78%) en aan verbetering van de kwaliteit van zorg en ondersteuning (62%).
Daarnaast geeft een aanzienlijk groter deel van de medewerkers aan dat digitale communicatie het werkplezier verhoogt (39%) en de werkdruk vermindert (35%). Tegelijkertijd blijft een grote groep medewerkers neutraal of kritisch, wat erop wijst dat de positieve effecten van digitale communicatie niet door iedereen in dezelfde mate worden ervaren. Ook in de geestelijke gezondheidszorg voelt het merendeel van de medewerkers zich voldoende vaardig in het gebruik van digitale communicatietechnologieën (83%).
Figuur 3. Profiel digitale communicatie
Samenvattend laat de vergelijking zien dat het ECD/EPD in de geestelijke gezondheidszorg vooral wordt ervaren als een noodzakelijke basisvoorziening, maar niet als werkdruk verlichtend of werkplezier bevorderend. Digitale communicatie wordt daarentegen vaker gezien als een technologie die meer ruimte biedt voor verbetering van werkplezier en werkdruk.
Hoe ervaren medewerkers technologie in de ziekenhuizen? Verdieping op basis van AZW-data over efficiëntie, kwaliteit, werkdruk en werkplezier.
Lees meer
Hoe ervaren medewerkers technologie in de ggz? Verdieping op basis van AZW-data over efficiëntie, kwaliteit, werkdruk en werkplezier.
Lees meer
Hoe ervaren medewerkers technologie in de branche huisartsen? Verdieping op basis van AZW-data over efficiëntie, kwaliteit, werkdruk en werkplezier.
Lees meer